امروز: جمعه ۱۵-آذر-۱۳۹۸ / الجمعة 09-ربيع ثاني-1441 / Friday 2019-December-6

مناسبت روز
پیام روز :

خاموشی گروه های جهادی در محیط شهر

خاموشی گروه های جهادی در محیط شهر

http://www.uisb.ir/fa/images/badi/jahadi-91.jpgبه روستا که می رویم عده ای جوان شاد و فعال را می بینیم که چهره و لباس و گویش آنها به اهالی هیچ شباهتی ندارند فقط کمی چهره شان سوخته و لباسشان خاکی شده است آن هم اگر عضو کمیته عمرانی باشند؛ و گرنه بچه ها ی فرهنگی و آموزش و … همانطور ژیگول و شیک باقی مانده و شهری بودن از سر و رویشان هویدا است.

هر لحظه که بیشتر کنارشان می مانی به مقاومت و سختی پذیری و تقوا و ایثار و سخت کوشی و مجاهدت آنان بیشتر پی می بری و معنای دلاور مردی و شیر زنی را از عمق جان درک می کنی، زمانی که از نزدیک می بینی یک دختر یا پسر ۱۸ تا ۲۲ ساله و گاه کمتر و بیشتر از آن، در اوج احساسات شهوانی و لذت مادی دنیای زودگذر یا حداقل مانند بسیاری از دوستان و همکلاسی های خود که مشغول تفریح سالم هستند، پا روی تمام نیازهای مادی خود گذاشته و فرسنگ ها دورتر به منطقه محروم و به قول امروزی ها کم برخوردار می روند و بی هیچ امکاناتی و بدون چشمداشت دنیوی و هرگونه مزد و منتی به خدمت رسانی مشغول می شوند.
مجاهدانی که عاشقانه خدمت می کنند و هر قدر که با اهالی صمیمی هستند با دیدن مسئولین برای مطالبه گری و عدالت خواهی، برافروخته شده و به سختی رفتار می کنند .
اگر قرار باشد جهاد عظیم آنان و حضورشان را در صحنه ی روستا بازگو کنم یقینا قلم عاجز است از توصیف رشادتهای یادگاران روح اله و سربازان سید علی؛ لیکن قصد نگارنده از این یادداشت، نقدی است بر همین انسان های مجاهد و خطابی است جانانه و عتابی سخت به گروه های جهادی که چرا با آن حضور مقتدرانه و مجاهدانه در طول اردوی ده پانزده روزه ی جهادی و پیگیری ها و مطالبات از مسولین که نتایج ارزنده ای برای پیشرفت روستا دارد اما زمانی که این جهادگران به شهر و دیار خود باز
می گردند گویا جهادشان به پایان رسیده و یا در همان جهاد خدمت رسانی خلاصه می گردد! حال آنکه انسان مجاهد برای تمام عرصه ها و شقوق زندگی، اهل جهاد و ایثار و حضور در صحنه برای مبارزه و قیام است. اگر انسانی جهادگر شد سبک زندگی اش نیز جهادی می شود و یقینا در سبک زندگی اسلامی ، مبارزه و جهاد یکی است. این عرصه ها و میادین هستند که متفاوتند. هدف جهاد، کسب رضایت خداوند متعال و تقرب به سوی حضرت احدیّت است و متناسب با این هدف، گاهی باید در عرصه اقتصادی جنگید، گاه میدان رزم را به عرصه سیاست کشاند و گاهی در فرهنگ و هنر و ورزش و اجتماع به مبارزه و جهاد برخاست .
از آنجا که همواره شعار داده ایم که اردوهای جهادی بستر و زمینه ای است برای خودسازی اعم از خود سازی معنوی و مدیریتی و علمی و …. لذا باید اردوی جهادی را مقدمه و طلیعه ای دانست برای انکه با اتمام اردو و بازگشت به شهر و دانشگاه، فعالیت جهادی مان را در سایر عرصه ها نیز آغاز کنیم چرا که ما جهادی شده ایم یعنی خستگی ناپذیری و ولایت مداری و ساده زیستی و دوری از اسراف، توجه به بیت المال، کار حداکثری با امکانات حداقلی، ارتباط گری با مردم، خدمت بی مزد و منت و …. از ویژگی های ما شده است. و چنین انسانی با این ویژگی ها یقینا در هر عرصه ای گام نهد پیروز آن میدان است چرا که او در سخت ترین شرایط با کمترین امکانات اولیه حتی برای یک زندگی عادی؛ توانسته است جمعی را مدیریت کرده، روستایی را پای کار آورده، مسئولین را به خط کرده و اقدامات متعدد فرهنگی – آموزشی – بهداشتی – هنری –ورزشی – عمرانی- کشاورزی و … را به احسن وجه انجام دهد. یقینا چنین فردی اگر تمام ظرفیت جهادی اش را با انگیزه و رغبت به سایر عرصه ها بیاورد باز هم توفیقات الهی نصیب او خواهد شد، ای بسا بیشتر و بهتر از اردوهای جهادی و سازندگی در مناطق محروم .
خلاصه کلام انکه بایستی اذعان دارم گروه های جهادی بر خلاف آن حضور فعال در مناطق محروم، متاسفانه خاموش شهر هستند هر اتفاقی هم که در داخل و خارج از کشور بیفتد در هر زمینه ای که باشد جز موضوع محرومیت زدایی ( نظیر زلزله و … )؛ هیچ اقدامی یا حداقل بیانیه و اطلاعیه یا مصاحبه و … صورت نگرفته و نمی گیرد، حتی خیلی اوقات که اقدامی متناسب با فضای کاری اردوهای جهادی اتفاق می افتد باز هم جهادگران خاموشند مانند بستن بودجه عمرانی سال آینده یا حضور نمادین و بی خاصیت فلان مسئول عالی اجرایی نظام در یک منطقه محروم صرفا برای تبلیغات و… حتی در موضوعات محلی یا دانشگاهی یا …
به هر حال امید است این یادداشت؛ من و شمای جهادی را به تکاپو اندازد برای جهاد در سایر میادین مورد نیاز انقلاب تا بتوانیم جامعه مان را اسلامی نموده و در الگو بخشی ایران اسلامی به سایر جوامع موفق گردیم. یقینا امروز هزاران گروه جهادی و صدها هزار جهادگر به آن معناست که اگر این خیل عظیم و سیل خروشان در قصه و قضیه ای به جریان افتد می تواند انقلاب هایی برپا کند که بیا و ببین.

 

نظر خود را بگذارید .